Oblíbené (0)
Košík
je prázdný
česky
Nakoukni do knihy

E-kniha Co je odtud vidět

Mariana Leky
EbookE-kniha / Ebook [epub|mobi|pdf]
Manual Návod na stažení e-knihy

No Print E-knihy nelze tisknout!

Cena v prodejně:
Cena při objednávce v e-shopu:
-0
297

Ihned ke stažení

„Když Selma řekla, že se jí v noci zjevila okapi, věděli jsme, že někdo z nás brzy zemře,“ zahaju­je své vyprávění Selmina desetiletá vnučka Luisa. Selmě se dosud zdálo o africké antilopě třikrát a pokaždé potom někdo z vesnice zemřel, proto jsou její obyvatelé rázem ve střehu. Někteří cítí, že nyní je nejvyšší čas vyrukovat se zamlčovanou pravdou. A když smrt konečně přijde, její okolnosti jsou mimo očekávání všech.

Prostřednictvím Luisy odhalujeme život malé poklidné vesnice s magickou atmosférou. V Sel­mině domě, v němž děvčátko vyrůstá, nalézají útočiště leckdy podivínští sousedé, které navzdory neurózám, vrtochům a rozdílnosti povah spoju­je přátelství, tolerance vůči jinakosti a snaha pomáhat si. Žijí tu také Luisini rodiče, zaměstnaní krizí středního věku natolik, že jim sotva zbývá čas na dceru, a její výchovu ochotně přenechávají jiným. A důležité místo patří obrovskému psu Aljaškovi s aurou nesmrtelnosti.

Román sestává ze tří částí odehrávajících se v osmdesátých a devadesátých letech minulého století a následně na začátku nového tisíciletí. Vyprávění, v nichž je Luisa konfrontována se smrtí blízké osoby, se volně propojují. Tématem příběhu je však především láska a lidé, kteří mají odvahu o ni usilovat a překonávat překážky v podobě vnitřních bariér, předsudků i tisíců kilometrů.

Autorka dovedně žongluje s metaforami a prokládá je jemným, laskavým humorem, čerpajícím z dobře odpozorovaných všedních situací. Její dojemný příběh je promyšlenou meditací o tom, jak ztráta a láska utvářejí člověka i komunitu. O hledání našeho místa ve světě, i když to místo je právě tam, kde se nalézáme.

Román získal výrazný mezinárodní ohlas a dosud byl přeložen do 20 jazyků.

 

 

 

 

 

 

Spisovatelka Mariana Leky (1973) se narodila v Kolíně nad Rýnem a studovala literaturu, tvůrčí psaní a žurnalistiku. Na literární scénu vstoupila v roce 2001 souborem povídek Die Liebesperlen (Cukrové perličky). Je autorkou řady próz. Román Co je odtud vidět získal prestižní ocenění „Nejoblíbenější kniha německých nezávislých knihkupců“ za rok 2017 a od svého vydání se drží v žebříčku bestsellerů týdeníku Der Spiegel. Dosud byl přeložen do 20 jazyků.

 

 

 

 

 

Jen zřídka jsem se setkal s knihou, ze které by vyzařovalo takové pochopení, melancholie a životní moudrost.

Benedict Wells, MONSIEUR

 

 

Mariana Leky má podobně jako její vzor John Irving úžasný cit pro postavy s nejrůznějšími vrtochy a rozmary i se zvláštním nadáním a bizarními rituály, které však mají všechny základ v každodenním životě. Tyhle podivíny nelze nemít rád.

Wolf Ebersberger, NÜRNBERGER ZEITUNG

 

 

Četl jsem jen málo tak vtipných a důmyslných knih, jako je román Co je odtud vidět. Takové knihy jsou vzácné. Přimějí vás přemýšlet o zvláštnostech a malých zázracích života – stejně tak jako pohled okapi.      Thomas Böhm, RADIOEINS

 

 

Mariana Leky popouští uzdu své fantazii a díky jedinečnému stylu psaní se jí daří vdechnout obyčejnému německému venkovu něco málo z kouzla městečka Macondo od Gabriela Garcíi Márqueze.

Denis Scheck, DRUCKFRISCH

 

EAN9788072604913
ISBN978-80-7260-491-3
Dostupné formátyepub|mobi|pdf
Datum vydání2021
Vazbae-book
Počet stran:312
Nakladatelství:Prostor
Jazyk:česky